Wszystko o e-papierosach oraz paleniu
2015-06-24 13:16
 Oceń wpis
   

 Całkowite zaprzestanie tytoniu jest najlepszym wynikiem dla palaczy. Jednak silne właściwości uzależniające nikotyny i rytualne zachowanie palenia może stworzyć ogromną przeszkodą, nawet dla osób z silnym pragnieniem, aby skończyć z tym zgubnym nałogiem. Do niedawna palacze mieli jedną z dwóch następujących alternatyw: albo rzucić albo cierpieć z powodu szkodliwych efektów ciągłego palenia. Ten ponury scenariusz przyczynił się do prawie 6 mln zgonów rocznie i przewidywanej liczby ofiar śmiertelnych około 1 mld do XXI-wieku (Światowa Organizacja Zdrowia, 2013). Ale trzeci wybór obejmujący zastosowanie alternatywnych i o wiele bezpieczniejszych źródeł nikotyny, celem zmniejszenia chorób związanych z paleniem jest już na szczęście dostępny. Są to oczywiście e-papierosy. 

Jak działa e-papieros nowego typu?
Papieros elektroniczny jest najnowszym i najbardziej obiecującym produktem dla palaczy. Zwykle elektroniczne papierosy są elektrycznie napędzanymi urządzeniami, składającymi się z części bateryjnej (zwykle bateria litowa), rozpylacza cieczy, która przechowywana jest w postaci aerozolu. Wykorzystuje się tutaj energię i generowanie ciepła odpornego na otaczający knot. Stosowana ciecz składa się głównie z glikolu propylenowego, gliceryny, wody destylowanej, środków amortyzujących (które mogą być dopuszczone lub nie do stosowania w żywności) i oczywiście nikotyny. Konsumenci (powszechnie nazywani palaczami) mogą wybrać jedną z kilku mocnych cieczy z nikotyną (dostępna jest też oczywiście wersja bez nikotyny). Producenci oferują niezliczoną liczbę smaków. Ten niezwykle bogaty asortyment jest cechą charakteryzującą e-papierosy spośród innych produktów tytoniowych. 
 
Modyfikacje papierosów elektronicznych
 
Warto pamiętać, że urządzenia pierwszej generacji zazwyczaj naśladowały wielkością i wyglądem zwykłe papierosy. E-papierosy składały się z małych baterii i kartomizerów litu (tj nabojów, które były zwykle wstępnie napełnione płynem, który opłukiwał atomizer). Baterie mogą być jednorazowe (używane tylko raz) lub akumulatorami (do wielokrotnego użytku). Papieros elektroniczny drugiej generacji składał się głównie z baterii litowych o większej pojemności i rozpylaczy z możliwością napełnienia ich cieczą (sprzedawane w oddzielnych butelkach). W ostatnich rozpylaczach można łatwo zmienić głowę rozpylającą, a knot (opór), który utrzymuje korpus rozpylacza, zmniejsza w ten sposób koszty operacyjne. Natomiast urządzenia trzeciej generacji (zwane również po angielsku Mods, ze zmianami) składają się z baterii litowych o bardzo dużej pojemności z układami scalonymi, które pozwalają palaczom zmienić napięcie lub prąd (moc) dostarczonych do rozpylacza. Urządzenia te mogą być łączone spokojnie z rozpylaczami albo drugiej generacji albo rozpylaczami, gdzie konsumenci mają możliwość przygotowania własnego ustawienia oporu i knota.