Wszystko o e-papierosach oraz paleniu
2015-11-09 12:58
 Oceń wpis
   

 Z autopsji wiem, że palenie tytoniu, a już szczególnie te nałogowe przyprawia o ból głowy dosłownie i w przenośni. Dosłownie, ponieważ gdy spali się za dużo papierosów faktycznie zaczyna boleć głowa i możliwe są zawroty, a w przenośni dlatego, że rzucenie palenia to nie lada wyzwanie dla osoby która dziennie potrzebuje od 15 do 20 papierosów by "zaspokoić" swój organizm. Wiele osób decyduje się na e-papierosy, które rzekomo ułatwiają rzucenie tradycyjnego palenia choć w tym temacie jest kilka wątpliwości i skutków ubocznych. Po pierwsze pozybwanie się niezdrowego nawyku palenia wyjdzie dopiero wtedy, gdy odpowiednie nastawienie wkradnie się w umysł palacza i będzie tego bardzo chciał.

Dlaczego e-palenie jest wygodne?

E-palenie jest wygodne i można praktykować je w pomieszczeniach w towarzystwie osób trzecich, ponieważ dzięki badaniom przeprowadzonym przez wielu lekarzy wiadomo, że szkodliwość biernego palenia w przypadku pary wytwarzanej przez e-papierosy jest praktycznie zerowa, a praktycznie dlatego że wszystkie toksyczne związki, które mogłyby zaszkodzić są w samej chmurce, a nie parze wydychanej przez osobę palącą. "Waperzy" czyli osoby zaciągające się "smakową parą" żyją w błędnym przekonaniu, że e-palenie nie uzależnia. Zawarta w liquidach nikotyna jest substancją uzależniającą i może faktycznie wejście w nałóg nie występuje od razu, ale po kilku miesiącach ciągłego e-palenia możliwe jest zafundowanie sobie nowego nałogu. Każdy palacz tytoniu, który chce rzucić palenie powinien zdać sobie sprawę z faktu, że e-papieros to środek wspomagający rzucanie palenia, a nie zastępnik który zostanie już na zawsze.

Zabawy dymem z e-papierosa

Dzięki temu, że imituje proces tradycyjnego palenia, a wiele osób palących po prostu lubi "bawić się dymem" to nowy towarzysz jest praktycznie ciągle rozchwytywany. Gdy priorytetem jest pozbycie się nałogu nikotynowego i samokontrola nie jest sztuką dobrze przez nas wyszkoloną dobrym posunięciem będzie umówienie się na wizytę u lekarza, który wybierze inne środki wspomagające rzucanie palenia takie jak plastry lub gumy, które są coraz bardziej skuteczne i co najważniejsze mniej szkodliwe niż e-papierosy! Mimo wszystko złota metoda rzucenia palenia nie istnieje i jeśli sami odpowiednio się do tego nie nastawimy i nie zyskamy potrzebnej motywacji to wszystko skończy się fiaskiem. Elektroniczny papieros jest dobry na początkowy okres odstawienia tradycyjnych fajek dlatego, że w pierwszy miesiąc głód nikotynowy jest największy i później leci już "z górki". Powodzenia w rzucaniu palenia!